Seminář Tchaj-ťi vějíř – ohlédnutí

Od středy 7. května do neděle 11. května jsme se sešli v počtu pěti, abychom společně pronikli do tajů sestavy Tchaj-ťi s vějířem.

Tchaj-ťi vějíř je založen na základních sestavách Tchaj-ťi rodiny Čchen. Vychází z technik širokého meče a šavle.

Celá sestava se skládá ze čtyř sekcí. Harmonicky spojuje sílu a měkkost, rychlé i pomalé pohyby. Vyniká svou jednoduchostí a elegancí.
Účinek cvičení s vějířem je stejný jako u ostatních sestav rodiny Čchen, liší se jen ve svém přístupu. Vějíř je přenosný pro cvičení kdekoli.
Sestava má 46 forem a jejím autorem je přímo mistr Zhu Tiancai.
Seminář vedla Martina Slabá, čerstvá mistryně Evropy v tradičním Tchaj-ťi čchüan spolu s Radkem Kolářem.

Den jsme začínali vždy cvičením Čchi-kungu před snídaní v 8 hodin. Dopoledne jsme se věnovali výuce základních dovedností cvičení s vějířem. Zina již část sestavy uměla, ale ráda si základy zopakovala.

Po obědě a chvilce odpočinku jsme si zopakovali to, co jsme zvládli za dopoledne, a pokračovali ve výuce. Během tohoto semináře jsme se naučili první ze čtyř částí sestavy.

Večer už jsme byli unavení, ale přesto jsme si ještě společně sedli a povídali. Jeden večer pro nás Radek připravil čajový obřad, ochutnali jsme čaj zelený puerh (osvěžující a povzbuzující), dozvěděli jsme se něco o historii Čchen Tchaj-ťi. Také jsme si promítli ekologický film Samsara.

V kuchyni kralovala Veronika a výborně nám vařila, nejen klasickou čínskou kuchyni, ale například i vynikající bramborové knedlíky s bylinkami.

Čtyři dny utekly jak voda, ale užili jsme si sluníčko, ticho, všudypřítomnou zeleň i výhodu toho, že nás byla jen malá skupinka. Martina bezvadně učila, Věra s Blankou, i přesto že nikdy Čchen Tchaj-ťi necvičily a nechodí do Akademie, se úkolu zhostily velmi dobře a odvezly si pěkný zážitek ze cvičení.

 

 

0 komentáře

Napiš svůj komentář

Chceš se zapojit do diskuse?
Přidej se a napiš svůj názor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *