Silvestr 2017 na Talavanu

Koncem roku se již tradičně setkali na Talavanu studenti Tchaj-ťi. V harmonii přírody a při cvičení, které jim přináší do života radost, opustili rok 2017 a přivítali ten nový. Slavnostní silvestrovská hostina v kruhu starých i nových přátel, novoroční vypouštění lampiónů štěstí a spousta Tchaj-ťi inspirací… Nejen to byl letošní Silvestr na Talavanu.

 

Poslední dny v roce bývají spojeny s bilancováním nad rokem uplynulým a oslavami příchodu roku nového. My jsme se rozhodli přivítat rok 2018, pro někoho možná trochu nezvykle, usilovným cvičením Tchaj-ťi! A když cvičením, tak na místě k tomu nejvhodnějším, na Talavanu. Tentokrát se nás sešla mírně nesourodá skupinka studentů, od zkušených harcovníků po úplné začátečníky. Radkovi se ale podařilo dát pobytu takový směr, že byl přínosný pro všechny. Cvičili jsme sestavu 13 i 74 forem. Učili se nové formy a zpřesňovali již známé. Jako vždy jsme se dozvěděli, kde máme slabá místa a na čem bychom měli zapracovat. A jako obvykle toho nebylo málo :-). 

Na všech bylo vidět, že cvičí hlavně pro pocit vnitřní radosti.

Možná i vy máte občas pocit, že ať se snažíte sebevíc, snad nikdy se nemůžete naučit provádět všechny pohyby správně. Stále vám někde „ujíždí ruka“, „překáží kyčel“, prohýbají se záda, vytáčí se špička, prolamuje koleno… Je toho tolik, na co je třeba dávat pozor… O tomto víkendu ale na žádnou malomyslnost nebyl čas. Na všech bylo vidět, že cvičí hlavně pro vnitřní pocit radosti, kterou jim Tchaj-ťi přináší. Že nedokonalosti pohybů bereme spíše jako příležitost. Příležitost jak neustrnout na místě a dále na sobě pracovat, aby nám cvičení přinášelo stále více potěšení. 

Kromě samotného cvičení jsme se věnovali i prozaičtějším věcem. Hodně jsme spali, povídali si, poslouchali Radkovo vyprávění o Číně a jeho výklad taoistické filozofie. Shlédli jsme instruktážní videa, jako například jak se nataženou nohou podrbat za protilehlým uchem :-)…

Na Talavanu je vše v rovnováze.

A samozřejmě jsme hodně jedli. 🙂 Jistě mi dáte za pravdu, že Verunčina kuchyně je možná stejně významným důvodem, proč na Talavan jezdit, jako samotné cvičení. Ač vegetariánská, přesto vhodná i pro nevegetariány, kteří zde nejenže nestrádají, ale téměř si nepovšimnou, že jim něco v jídelníčku chybí. Jen těžko si představit, jak bychom několikadenní intenzivní cvičení zvládali bez doplňování energie tak lahodnou a výživnou stravou. Zkrátka vše pod nebesy musí být v rovnováze. Výdej energie i její příjem. Námaha i odpočinek. Jang i jin. Toť veskrze princip Tchaj-ťi. 

O Silvestrovském večeru jsme si dopřáli dokonce dvojitý přísun energie, protože nám Veronika kromě večeře nachystala ještě i slavnostní hostinu. O půlnoci jsme se pak vydali pouštět lampióny štěstí. Tentokrát se nám podařilo vypustit je pěkně jeden za druhým. Na obloze mezi hvězdami tak vytvořily osvětlenou stezku, po které tento rok půjdeme za splněním svých přání…

A když máme ten nový rok, dovolte mi být na závěr trochu osobnější. Na páteční meditativní procházce od autobusu na Talavanskou usedlost jsem si uvědomil, jak přelomový pro mě uplynulý rok byl. Kolik se toho v mém životě změnilo a kolik z toho k lepšímu. Myslím, že to bylo hlavně díky cvičení Tchaj-ťi a díky vám všem, které jsem v Akademii poznal. 

CHTĚL BYCH VÁM VŠEM POPŘÁT, AŤ JE TENTO ROK PRO VÁS JEŠTĚ LEPŠÍ NEŽ TEN PŘEDCHOZÍ A AŤ VÁM TCHAJ-ŤI PŘINÁŠÍ DO ŽIVOTA SPOUSTU RADOSTI.

 

Michal Tvrdík (student Taiji Akademie)

POJEĎTE NA LEDNOVÝ TALAVAN. Máme 2 volná místa pro muže.

0 komentáře

Napiš svůj komentář

Chceš se zapojit do diskuse?
Přidej se a napiš svůj názor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *