První společný víkend na Talavanu

Myšlenka vytvořit na Talavanu školu Tchaj-ťi, Taiji Akademii v přírodě, je úžasný a ojedinělý nápad, který nadchl i účastníky kurzů v Akademii. Pracovní víkendy spojené se cvičením jsou způsobem, jakým můžeme začít Talavan postupně vytvářet.

Nejde jen o práci samotnou, ale i o možnost trávit volný čas společně s lidmi, se kterými nás spojuje stejný zájem – Tchaj-ťi a jeho filozofie. První víkend v listopadu jsme si tedy zkusili první společný pracovní víkend.

V pátek večer dorazili na Talavan z Prahy Kuba s Janou, trochu unavení po jízdě tmou, ale nadšení z klidu a ticha všude kolem. Jana se už nemohla dočkat, až zahradu uvidí za denního světla.

Když jsme si společně sedli k horké dýňové polévce a hruškovému štrůdlu, začátek prvního společného víkendu vypadal úplně idylicky. Vůně nových dřevěných postelí ve společném pokoji pro hosty se mísila s jemnou vůní vonné tyčinky a tak jsme rádi šli spát. Když se v domě zhasne, rozhostí se v něm úplný klid a slyšet je jen praskání dřeva v kamnech..

Ráno bylo lehce zastřené mlžným oparem, který vytvářel lehce mystický pohled do krajiny. Radek přivezl z Čimelic ještě Karla, takže naše „pracovní sestava“ byla kompletní. Karel je živel, nadšený do práce, takže nás popoháněl i při snídani. Oblékli jsme se, vzali nářadí a společně se vrhli na zahradu.

Polovina zahrady byla udržovaná, tu druhou musel Radek vyčistit křovinořezem a Jana se chopila pilky na větší stromky. Musím říct, že navzdory asistenci dvou neustále mluvících dětí, které si ji zamilovaly, jí to šlo skvěle. Kuba hrabal a vozil hromady a hromady listí, pálil zbytky keřů a vypadal, že se snad nikdy neunaví. Karel se chopil sekery a v kůlně se pustil do štípání dříví do kamen.

Já jsem se pustila do přípravy oběda – chtěla jsem všechny překvapit a vyrobit netradiční sushi. Měla jsem trochu strach, jestli všem bude chutnat, ale pohled na to, jak jsou nadšení, stál za tu námahu: Zeleninový salát, štrúdl a káva nebo čaj na závěr byl tečkou vydařeného oběda.

Po obědě jsme se vydali na procházku po lese a okolí. Mlha se zvedla a bylo docela příjemně. Lesy kolem Talavanu jsou vysoké, krásně čisté a je balzám na duši se v nich jen tak procházet.

 

Odpoledne jsme věnovali zase práci na zahradě a plánům, co všechno je postupně třeba udělat. Zahradu se podařilo celou vyčistit od keřů a listí, Karel vylezl na stromy a pořezal i pár velkých větví, Jana s Kubou přikládali do obrovského ohně a ve vzduchu se vznášela vůně hořícího dřeva a listí.

Brzy se setmělo, den utekl strašně rychle. Když jsme se sešli u večeře, všichni vypadali trochu unaveně, ale tak zvláštně šťastně a vnitřně odpočinutě. Ztratilo se napětí, zbylo jen příjemné uvolnění a vláčnost. Shodly jsme se s Janou, že jedinou vadou na kráse je tu venkovní záchod, na který se nám večer chodit vážně moc nechtělo. Povídali jsme si v kuchyni a myslím, že všem bylo hodně příjemně.

Radek udělal čajový obřad a ochutnávku zeleného Pueru – vynikajícího čaje, který přivezl z Číny.
Nedělní ráno začalo čchi-kungem, kdy si každý našel svoje tiché místečko v lese a oddal se nerušené meditaci.

K snídani čekal horký pudink s ovocem a skořicí, pečivo, sýry, zelenina – každý si mohl vybrat, na co měl chuť. Část dopoledne jsme věnovali ještě úklidu zahrady a dvora od listí, ale včerejší náročný den přece jen všechny trochu zmohl a tak Radek s Janou, Kubou a Karlem objevili na dohled od domu krásný palouk, místo na louce u lesa, kde se dalo krásně cvičit.

Vysvitlo sluníčko a udělalo se krásné teplo a tak zkoušeli Tchuej-šou, gymnastiku na trávě i kopy do lapy. Bavilo je to tak, že jsem málem musela ohřívat oběd – brambory s obalovaným hermelínem a lilkem. Po obědě ještě společný čaj a potom už se jen zabalit a pomalu se rozloučit.

Janě, Karlovi i Kubovi patří za první, průkopnický pracovní víkend na Talavanu obrovské poděkování. Díky nim se udělala spousta práce – teprve teď bylo vidět, jak je vlastně zahrada veliká. A díky nim jsme strávili první společný a moc příjemný víkend v naší Taiji Akademii v přírodě.

Veronika

 


0 komentáře

Napiš svůj komentář

Chceš se zapojit do diskuse?
Přidej se a napiš svůj názor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *